Tisková zpráva – První ročník kampaně Udělej krok

Čistá duše pomáhá nakročit do normálního života lidem se schizofrenií

Šárka a Klára mají společné minimálně dvě věci. Oběma přišla do cesty nemoc jménem schizofrenie a obě mají sen žít normální život. Každá na to jde z jiné strany, obě stojí před dalším životním krokem a Čistá duše  s Green Doors se rozhodly pomoci jim na ten to „KROK“ získat finanční prostředky.

Projekt Čistá duše se již několik let snaží ovlivňovat veřejné mínění, zbavit duševní choroby různých mýtů a usnadnit nemocným lidem život v běžné společnosti. Tento rok otáčí kormidlo a  v pilotní verzi se zaměřil se na konkrétní pomoc jednotlivým lidem. „Schizofrenie je vážná nemoc, která vyděluje lidi, kteří jí onemocněli z běžného života. Má však i to specifikum, že někdy i zdánlivě drobný krok, může nemocného člověka do běžného života vrátit zpět a on může žít dále kvalitní život mezi lidmi, které má rád,“ říká o smyslu kampaně zakladatel projektu Antonín Kokeš, který si od letoška slibuje, že kromě přímé pomoci naplní kampaň skrze dobré příklady i osvětový rozměr. Kampaň odstartují organizátoři společně se svými přáteli a podporovateli 4. října v 17.00 v Antonínově pekařství na Vinohradech, ta další dva měsíce poběží skrze Facebook a peníze se budou vybírat i v rámci projektu Smysluplné kávy, jejich partnera – organizace Green Doors.

Šárka studuje poslední ročník bakalářského programu na Karlově univerzitě. Nedávno se jí však porouchal počítač, na kterém psala závěrečnou bakalářskou práci. K úspěšnému završení studia ji kromě  jejího nasazení, chybí i 18.000 Kč za které by si koupila nový computer a na něm práci sepsala. Šárka si slibuje, že jako absolventce univerzity s bakalářským diplomem se zvýší její šance získat vysněné zaměstnání.

Klára ráda chodí na procházky a nejradši na ně chodí s někým jiným. A právě nyní se jí dostalo nabídky dělat lektorku chůze s trekingovými holemi pod organizací Bona. Finance na vybavení pro sebe i návštěvníky kurzu však musí sehnat  z jiných zdrojů. V případě, že se jí podaří získat 14.000 na nákup holí, už jí nic nebrání realizovat svůj sen a skloubit oblíbený pohyb s drobným výdělkem, který ji zase více pomůže usadit se v běžném životě.

Pokud se chcete zapojit, kupte si Smysluplnou kávu v některé z kaváren (seznam najdete na www.smysluplnakava.cz), přispějte libovolnou částku přímo na účet organizace Green Doors: 4540389/0800 (do zprávy pro příjemce uveďte poznámku: Smysluplná káva – Krok), nebo doražte na zahajovací setkání 4. 10. v Antonínově pekařství (Laubova 4, Praha 3).

Cílem kampaně je také o této možnosti informovat další potencionální klienty projektu a veřejnosti ukázat, že někdy i malé částky peněz mohou dopomoci k důležitým věcem.

Kampaň Udělej krok je společnou aktivitou organizace Green Doors a partnerského projektu Čistá duše. Ten vznikl v roce 2013 ve spolupráci s Antonínem Kokešem, majitelem Albi a Antonínova Pekařství. Cílem Čisté duše je pomoci lidem se schizofrenií prožít normální život a osvěta v oblasti duševního zdraví. Green Doors je nestátní nezisková organizace, která pomáhá lidem s duševním onemocněním na cestě zpět do zaměstnání.

www.cistaduse.cz

www.greendoors.cz

Tisková zpráva – Benefiční večírek v Aeru

3. listopad bude patřit Čistým duším! Buďte jednou z nich…

Benefiční večírek projektu Čistá duše – promítání filmu, čtení z deníku blogerky Lary, afterparty Jan P. Muchow

Projekt Čistá duše slaví 2 roky svého života a zve všechny dobré duše do kina. Večer věnovaný lidem trpícím schizofrenií bude hostit kino Aero a všechny návštěvníky čeká opravdu parádní večer, večírek a mnohem víc.

Na co všechno se mohou příchozí těšit?

Nejen kultovní oskarový snímek, nejen benefiční večírek, ale i skvělá afterparty, které se ujme Jan P. Muchow.

  • V úvodu večera představíme příběhy blogerky Lary. Lara trpí schizofrenií. Její poutavé vyprávění je však nebývale výstižným glosováním života plného nadhledu a vtipu, který my sami tolikrát postrádáme. Jak vnímá život ona a co si z těchto příběhů můžeme odnést my?
  • Podíváme se na kultovní oskarový snímek, ve kterém odhalí J.F.Nash (Russel Crowe), co všechno se může skrývat v duši génia, který zápolí se schizofrenií.
  • Afterparty v režii Jana P. Muchowa.

Vstupenky si objednávejte na stránkách AERA kliknutím na 20:00 ve spodní části stránky. Návštěvníci si mohou vybírat mezi 3 druhy vstupného a přispět tak na aktivity projektu Čistá duše.

Jeden večer, spousta čistých duší. Buď jednou z nich.

A pozvi další!

3. 11. od 20.00, kino Aero, Biskupcova 31, Praha 3

Projekt Čistá duše vznikl v roce 2013 a má za cíl jak osvětu veřejnosti v oblasti duševního zdraví, tak destigmatizaci lidí s duševním onemocněním, a usnadnění jejich uplatnění na trhu práce a návratu do běžného života.

web: www.cistaduse.cz

FB událost: https://www.facebook.com/events/1624288801152921/

Tisková zpráva: projekt ČISTÁ DUŠE – OBČAS/NĚKDY

Každý z nás je občas normální. Každý z nás se někdy chová nenormálně. Stejné věci vnímáme každý trochu jinak. Všichni jsme lidé se svými touhami, potřebami, problémy a zejména životy. Někteří z nás onemocněli schizofrenií.   Čistá duše je projekt právě o lidech, kteří onemocněli schizofrenií. Více na cistaduse.cz.

Projekt Čistá duše se snaží změnit pohled a obecné povědomí ve společnosti, protože pro většinu lidí jsou duševní nemoci jakési tabu. Cílem je alespoň trochu prolomit stereotypy, mýty a stigmata, která se kolem nemocných vytvářejí nebo která přetrvávají z dob minulých. V průzkumu veřejného mínění (pro o.s. Green Doors zpracovala agentura Perfect Crowd, 2013; 400 respondentů) jsme například zjistili, že lidé o celé problematice nemají vyloženě zlé a výrazně negativní asociace, ale zhruba třetina by nechtěla mít za kolegu nemocného schizofrenií, aniž by byl vysloven jednoznačný důvod. Chceme tedy lidem ukázat, že duševní onemocnění není žádné postižení, ale nemoc jako kterákoliv jiná.

Dalším cílem projektu je podpořit sociální rehabilitaci lidí s duševním onemocněním, převážně se schizofrenií. Touto činností se již od roku 1993 zabývá občanské sdružení Green Doors, jenž za tímto účelem provozuje dvě tréninkové kavárny a jednu restauraci a poskytuje další služby vedoucí k začleňování lidí s duševním onemocněním do běžného života, zejména do zaměstnání. Snaží se také ostatním lidem ukázat, že člověk který onemocněl schizofrenií není nebezpečím či podivínem, ale člověkem schopným být součástí společnosti.

Na webových stránkách najdete čtyři zajímavé osudy lidí, kterým do života vstoupila schizofrenie. Převyprávěli jsme jejich osobní příběhy a doplnili je fotkami. Každý z fotografů (Jan Rybář, Pavel Hroch, Dušan Tománek) má svůj styl, a tak jsou série fotek velmi rozdílné a zajímavě pojaté. Příběhy poutavě sepsal textař a spisovatel Robin Král.

Představujeme také tři zajímavé „neznámé“ osobnosti z občanského sdružení Green Doors, kteří svým klientům dennodenně poskytují podporu a pomoc. Projekt podporují i David Koller a Iva Pazderková, o jejichž názorech a motivacích se také dočtete na webových stránkách projektu cistaduse.local. Ve čtvrtek 11. dubna 2013 se v Café Na půl cesty v Centrálním parku Pankrác koná vernisáž fotografií k projektu. Celým večerem bude provázet Iva Pazderková a zahraje a zazpívá David Koller, kteří se na projektu podílejí .

Zároveň bude po celý měsíc duben kampaň v prostorách metra, kde chceme jednoduchou, ale poutavou formou upozornit na náš projekt.

cistaduse.cz