Tisková zpráva – První ročník kampaně Udělej krok

Čistá duše pomáhá nakročit do normálního života lidem se schizofrenií

Šárka a Klára mají společné minimálně dvě věci. Oběma přišla do cesty nemoc jménem schizofrenie a obě mají sen žít normální život. Každá na to jde z jiné strany, obě stojí před dalším životním krokem a Čistá duše  s Green Doors se rozhodly pomoci jim na ten to „KROK“ získat finanční prostředky.

Projekt Čistá duše se již několik let snaží ovlivňovat veřejné mínění, zbavit duševní choroby různých mýtů a usnadnit nemocným lidem život v běžné společnosti. Tento rok otáčí kormidlo a  v pilotní verzi se zaměřil se na konkrétní pomoc jednotlivým lidem. „Schizofrenie je vážná nemoc, která vyděluje lidi, kteří jí onemocněli z běžného života. Má však i to specifikum, že někdy i zdánlivě drobný krok, může nemocného člověka do běžného života vrátit zpět a on může žít dále kvalitní život mezi lidmi, které má rád,“ říká o smyslu kampaně zakladatel projektu Antonín Kokeš, který si od letoška slibuje, že kromě přímé pomoci naplní kampaň skrze dobré příklady i osvětový rozměr. Kampaň odstartují organizátoři společně se svými přáteli a podporovateli 4. října v 17.00 v Antonínově pekařství na Vinohradech, ta další dva měsíce poběží skrze Facebook a peníze se budou vybírat i v rámci projektu Smysluplné kávy, jejich partnera – organizace Green Doors.

Šárka studuje poslední ročník bakalářského programu na Karlově univerzitě. Nedávno se jí však porouchal počítač, na kterém psala závěrečnou bakalářskou práci. K úspěšnému završení studia ji kromě  jejího nasazení, chybí i 18.000 Kč za které by si koupila nový computer a na něm práci sepsala. Šárka si slibuje, že jako absolventce univerzity s bakalářským diplomem se zvýší její šance získat vysněné zaměstnání.

Klára ráda chodí na procházky a nejradši na ně chodí s někým jiným. A právě nyní se jí dostalo nabídky dělat lektorku chůze s trekingovými holemi pod organizací Bona. Finance na vybavení pro sebe i návštěvníky kurzu však musí sehnat  z jiných zdrojů. V případě, že se jí podaří získat 14.000 na nákup holí, už jí nic nebrání realizovat svůj sen a skloubit oblíbený pohyb s drobným výdělkem, který ji zase více pomůže usadit se v běžném životě.

Pokud se chcete zapojit, kupte si Smysluplnou kávu v některé z kaváren (seznam najdete na www.smysluplnakava.cz), přispějte libovolnou částku přímo na účet organizace Green Doors: 4540389/0800 (do zprávy pro příjemce uveďte poznámku: Smysluplná káva – Krok), nebo doražte na zahajovací setkání 4. 10. v Antonínově pekařství (Laubova 4, Praha 3).

Cílem kampaně je také o této možnosti informovat další potencionální klienty projektu a veřejnosti ukázat, že někdy i malé částky peněz mohou dopomoci k důležitým věcem.

Kampaň Udělej krok je společnou aktivitou organizace Green Doors a partnerského projektu Čistá duše. Ten vznikl v roce 2013 ve spolupráci s Antonínem Kokešem, majitelem Albi a Antonínova Pekařství. Cílem Čisté duše je pomoci lidem se schizofrenií prožít normální život a osvěta v oblasti duševního zdraví. Green Doors je nestátní nezisková organizace, která pomáhá lidem s duševním onemocněním na cestě zpět do zaměstnání.

www.cistaduse.cz

www.greendoors.cz