Tiskové zprávy

Tisková zpráva: projekt ČISTÁ DUŠE
OBČAS/NĚKDY

23. 3. 2013, Praha

Každý z nás je občas normální. Každý z nás se někdy chová nenormálně. Stejné věci vnímáme každý trochu jinak. Všichni jsme lidé se svými touhami, potřebami, problémy a zejména životy. Někteří z nás onemocněli schizofrenií.   Čistá duše je projekt právě o lidech, kteří onemocněli schizofrenií. Více na cistaduse.local.

Projekt Čistá duše se snaží změnit pohled a obecné povědomí ve společnosti, protože pro většinu lidí jsou duševní nemoci jakési tabu. Cílem je alespoň trochu prolomit stereotypy, mýty a stigmata, která se kolem nemocných vytvářejí nebo která přetrvávají z dob minulých. V průzkumu veřejného mínění (pro o.s. Green Doors zpracovala agentura Perfect Crowd, 2013; 400 respondentů) jsme například zjistili, že lidé o celé problematice nemají vyloženě zlé a výrazně negativní asociace, ale zhruba třetina by nechtěla mít za kolegu nemocného schizofrenií, aniž by byl vysloven jednoznačný důvod. Chceme tedy lidem ukázat, že duševní onemocnění není žádné postižení, ale nemoc jako kterákoliv jiná.

Dalším cílem projektu je podpořit sociální rehabilitaci lidí s duševním onemocněním, převážně se schizofrenií. Touto činností se již od roku 1993 zabývá občanské sdružení Green Doors, jenž za tímto účelem provozuje dvě tréninkové kavárny a jednu restauraci a poskytuje další služby vedoucí k začleňování lidí s duševním onemocněním do běžného života, zejména do zaměstnání. Snaží se také ostatním lidem ukázat, že člověk který onemocněl schizofrenií není nebezpečím či podivínem, ale člověkem schopným být součástí společnosti.

Na webových stránkách najdete čtyři zajímavé osudy lidí, kterým do života vstoupila schizofrenie. Převyprávěli jsme jejich osobní příběhy a doplnili je fotkami. Každý z fotografů (Jan Rybář, Pavel Hroch, Dušan Tománek) má svůj styl, a tak jsou série fotek velmi rozdílné a zajímavě pojaté. Příběhy poutavě sepsal textař a spisovatel Robin Král.

Představujeme také tři zajímavé „neznámé“ osobnosti z občanského sdružení Green Doors, kteří svým klientům dennodenně poskytují podporu a pomoc. Projekt podporují i David Koller a Iva Pazderková, o jejichž názorech a motivacích se také dočtete na webových stránkách projektu cistaduse.local. Ve čtvrtek 11. dubna 2013 se v Café Na půl cesty v Centrálním parku Pankrác koná vernisáž fotografií k projektu. Celým večerem bude provázet Iva Pazderková a zahraje a zazpívá David Koller, kteří se na projektu podílejí .

Zároveň bude po celý měsíc duben kampaň v prostorách metra, kde chceme jednoduchou, ale poutavou formou upozornit na náš projekt.

cistaduse.local

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *