O Čisté duši

Osvětový projekt o schizofrenii

Projekt Čistá duše vznikl v roce 2013 ve spolupráci organizace Green Doors a Antonína Kokeše, majitele Albi a Antonínova Pekařství. Cílem Čisté duše je pomoci lidem se schizofrenií nebo jinou duševní nemocí prožít normální život a osvěta v této oblasti.

1. ročník 2013: TY někdy, JÁ občas

První ročník se zaměřil na příběhy lidí s duševní nemocí a pokusil se přiblížit nesnáze a radosti, které jim jejich hendikep přináší. Výsledkem byla výstava portrétů lidí se schizofrenií doprovozená jejich životními příběhy.

2. ročník 2014: Zaměstnávám schizofrenika, proč ne ty?

Druhý ročník projektu byl zaměřen na zaměstnávání lidí s duševním onemocněním. Výstupem byl časopis Moje Schizofrenie, ve kterém jsme ukázali příklady zaměstnavatelů majících s lidmi se schizofrenií v pozici zaměstnance dobrou zkušenost a CLV kampaň v pražském metru.

3. ročník 2015: Jsem kovář, ne schizofrenik

Třetí ročník projektu se nesl ve dvou rovinách. Cílem první roviny bylo přiblížit cílové skupině zaměstnavatelů lidi s duševním onemocněním skrze jejich profesní roli. Tedy poukázat na to, že dotyčný není hlavně schizofrenik nebo člověk s depresí, ale schopný malíř, kovář, novinář, barman nebo grafik. Vznikl bulletin, ve kterém jednotliví lidé s duševním onemocněním prezentovali své pracovní schopnosti zaměstnavatelům. Závěrečným výstupem byla tzv. Zodpovědná snídaně, na které jsme informovali zaměstnavatele o možnostech náhradního plnění, výhodách a úskalích zaměstnávání lidí s duševním onemocněním a na které se dohromady potkali potenciální zaměstnavatelé se zaměstnavateli, kteří již někoho s duševní nemocí zaměstnávají a mají s tím pozitivní zkušenost.

Druhá rovina projektu se pokusila o zviditelnění problematiky života se schizofrenií jako takové. Na stránkách Čisté duše jsme spustili blogkterým jsme zkusili lidem ukázat, jak vnímá svět člověk se schizofrenií, jak si hledá práci, co prožívá…. Texty od schizofreničky Lary doplnil oblíbenými klipy Jan P. Muchow, který je vybíral vždy ke konkrétnímu textu.

4. ročník 2016 – 12. ročník 2024: Udělej KROK

V kampani Udělej KROK chceme pomoci lidem se schizofrenií nebo jinou duševní nemocí posunout se v pracovním nebo osobním životě dále a zlepšit tak svou životní situaci. Je určena lidem, kteří mají před sebou nějaký důležitý životní krok, ale nemají na něj dostatek finančních prostředků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *