Xenie

Jmenuji se Xenie, je mi šest a dvacet let, jsem studentka. Poprvé se u mne deprese objevila na podzim před sedmi lety.

Studovala jsem na gymnáziu, docházela do hudební školy a tanečních, chodila na doučování z francouzštiny a účastnila se stáží na Karlově Univerzitě. Chtěla jsem všechno stíhat a být ve všem nejlepší. Najednou toho na mne začalo být moc. Nejtěžší bylo zpočátku pochopit, co se se mnou vůbec děje. Naráz pro mne bylo těžké vstát ráno z postele, zmizela chuť k jídlu, objevily se slzy a velké úzkosti. Každý další den to bylo horší a horší. Tak nějak intuitivně jsem pochopila, že potřebuji pomoc. Navštívila jsem psychologa, který mi pak doporučil zajít za psychiatrem. Dlouho se nemohlo přijít na to, co mi doopravdy je. Několikrát jsem byla hospitalizována, zkoušela jsem různá antidepresiva, ale nic nepomáhalo. Nemoc na několik let pozastavila můj život. Nemohla jsem studovat, věnovat se svým koníčkům a žít život, jaký žili ostatní mé vrstevníky. Musela jsem přerušit studium. Dlouho mě trápila myšlenka, že neúspěch a zklamání mě bude provázet už napořád. Nakonec se zjistilo, že se jedná o Bipolární afektivní poruchu a byla mi nasazena vhodná léčba.

Od narození také velmi špatně vidím (těžko rozeznávám mimiku lidí, nepřečtu běžně psaný text, orientuji se pomocí bílé hole). To mi však nikdy nebránilo žít aktivní život, cestovat, naučit se lyžovat a jezdit na kolečkových bruslích, věnovat se hře na klavír, jízdě na koních, józe, tanci a výrobě šumivých bombiček do koupele.

Díky duševní nemoci jsem lépe poznala sama sebe. Donutilo mě to více o sebe pečovat. Začala jsem vyrábět šumivé bombičky do koupele. Přináší mi to velké potěšení, pomáhá zůstat v rovnováze a poskytuje prostor pro kreativitu. Můj velký sen je mít vlastní výrobnu domácí kosmetiky, a přinášet ručně vyrobenými šumivými bombičkami potěšení i ostatním.

V současné době pokračuji ve studiu a učím se žít s duševním onemocněním. Založila jsem blog o životě se špatným zrakem a depresí. Díky iniciativě NAROVINU jsem se stala Ambasadorem duševního zdraví. Zapojila jsem se také do projektu Živé knihy v organizaci Green Doors. Svým příběhem bych chtěla přispět ke snížení stigmatizace lidí se zrakovým či duševním onemocněním. Chci ukázat, že i neúspěch má v životě smysl a že život může být krásný i přes jakýkoliv handicap. Více se dozvíte na mém instagramu: Xeni_relaxeni

Příspěvek 20.000 Kč využiji na materiál, obaly a reklamu na šumivé bombičky do koupele.