Štěpán

Vypálené koťátko

Proč jste se rozhodli zaměstnávat lidi s duševní nemocí?

Bylo to pro nás výhodné, levnější. Pracovala u nás jedna slečna, přesnou její diagnózu nevím, protože Green Doors, které spolupráci zprostředkovává diagnózy nesděluje, ale od brigádnic, které s ní pracovaly, jsem se dozvěděl, že se jednalo o nějaký posttraumatický syndrom. Půl roku tu fungovala v rámci spolupráce s Green Doors a další půl rok zůstala už jen po dohodě s námi, celkem tedy zhruba rok. Byl jsem překvapený, že byla zvyklá na dril, zvládala i větší množství práce. Byl jsem mile překvapený.

Takže jste spolupráci s ní o půl rok prodloužil, protože jste s ní byl spokojený?

Ano.

Měla ta spolupráce nějaká úskalí?

Na práci v baru byla trošku odtažitá, nebyla tak sociálně zdatná. Někteří zákazníci měli problém s tím, že nebyla vyloženě příjemná. Jindy se jednalo o řešení nestandardních situací. Ona byla totiž dost zásadová, takže ji někdy bylo těžké vysvětlit, že třeba když si zákazník stěžuje a je to neprávem, tak že za nás nemusí v tu chvíli bojovat. Dokud ale byla s někým v tandemu jako druhý barman, fungovalo to skvěle. Byla pracovitá, dělala věci navíc.

Máte pocit, že ji trénink v V. koloně na práci u vás připravil?

Nejdříve jsem se bál, že  je V. kolona nějaká kavárnička, kde mají jen automat, ale ta slečna byla v přípravě kávy dobře proškolená. Bylo vidět, že prošla kurzem u baristy. Měla zažitou kulturu kávy, měla k ní vztah, espresso od ní bylo skvělé a u většiny nápojů věděla, v čem jejich příprava spočívá, nemusel jsem jí vysvětlovat všechno od základu.

Plánujete, že ještě někoho přijmete?

Zůstávám té možnosti otevřený, nebyla to nijak špatná zkušenost.

A obohatila vás nějak? Změnila například váš pohled na duševní onemocnění?

Asi jsem si uvědomil rozdíl mezi duševním onemocněním a mentální retardací. Člověk má tendenci to zaměňovat. Někdy jsem ale nebyl schopen rozlišit, které projevy chování jsou způsobené nemocí a které třeba tím, že ta slečna vyrůstala v úplně jiném sociálním prostředí.

Doporučil byste takovou spolupráci dalším podnikatelům?

Určitě. I když si myslím, že tenhle model je lepší pro podniky s větším počtem zaměstnanců, kde člověku s duševní nemocí můžete přidělit specifičtější práci. U nás člověk musí být dost samostatný, je to pro něj komplikovanější.

Foto: Vlado Kníž