Zdeněk

personální manažer

CDV služby s. r. o.

Oslovil jste Green Doors ohledně spolupráce s duševně nemocnými vy, nebo to bylo obráceně?

Úplně na začátku si oni našli mě, protože když hlásíme volná místa na trh práce, vždycky uvádíme, že máme i místa vhodná pro osoby se zdravotním postižením. Ta spolupráce je zkrátka oboustranná. Občas se ozvou oni, že mají vhodného kandidáta nebo kandidátku na nějaký druh práce, občas se ozvu já.

Jste úklidová firma, co konkrétně děláte?

Uklízíme hlavně kanceláře a podobné prostory. Velikou zakázkou je pro nás úklid všech stanic metra. Nevýhodou pro klienty Green Doors je ale to, že naprostá většina směn jsou noční a ještě k tomu desetihodinové směny, což je pro ně komplikované. Venkovních úklidů jako je zametání chodníku a podobně je bohužel strašně málo.

Jaké místo je tedy vhodné pro člověka s duševním onemocněním, jak ho vybíráte?

Musíme zjistit jaké má ten člověk představy a skloubit je s našimi možnostmi. Záleží, jak vysokou zátěž snese. Někdy jsou problematické i ranní směny, to kvůli medikaci, někdy se uklízí třeba od šesti ráno… Ideální jsou většinou úklidy v běžnou denní dobu.  Vhodné jsou třeba denní úklidy metra, ty probíhají od osmi ráno do šesti večer vždy dva dny za sebou, a dva dny je volno. Někteří z nich ale mají třeba i omezení od doktora, mohou pracovat například jen šest hodin v kuse. Snažíme se to řešit.

Proč jste se vlastně rozhodli zaměstnávat duševně nemocné? Přináší vám to něco jako firmě?

No, popravdě nám to nepřináší mnoho finančních výhod. Máme sice daňové úlevy, ale nejsou to vysoké částky. Vzniklo to z mé iniciativy před lety, věděl jsem, že tito lidé jsou znevýhodněni na  trhu práce, tak se snažím jim tu práci nabídnout. Ovlivnila mě v tom hlavně moje máma, která dělala učitelku ve zvláštní škole a později ředitelku ústavu pro sluchově postižené. V součané době zaměstnáváme lidi s různými hendikepy – duševně nemocné, fyzicky hendikepované, mentálně postižené nebo i lidi po výkonu trestu, kteří mají hendikep při hledání práce. A my vzhledem k tomu v čem podnikáme máme větší šanci jim tu práci nabídnout než například někde v průmyslu. A ti lidé jsou za práci vděčni. A zaměstnavatelé jsou s nimi spokojení.

Máte také nějaké zkušební dobu?

Většina těch lidí dostala hlavní pracovní poměr, kde je klasická zkušební doba tři měsíce. Ale odchodů ve zkušební době je strašně málo.

Má zaměstnávání duševně nemocných nějaká úskalí?

Jediným úskalím toho celého je stav trhu práce. Rád bych měl pro duševně nemocné více nabídek. No, a pak je administrativně složitější je zaměstnávat a chce to taky individuální přístup. Přes to všechno ale spolupráci s nimi doporučuju.

Foto: Vlado Kníž